Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać prześcieradło do materaca?

2015-12-24
Jak dobrać prześcieradło do materaca?

Materac to najważniejszy element każdego łóżka. Aby było ono wygodne, materac musi być niezbyt twardy i jednocześnie niezbyt miękki. Tak naprawdę dobór materaca zależy od preferencji osoby, która będzie na nim spała.

Koniecznym elementem każdego łóżka jest też prześcieradło - niezbędne do zapewnienia higieny. Prześcieradło nie tylko chroni materac przed potem i zapobiega bezpośredniemu kontaktowi człowieka z materacem, lecz także może podnieść komfort użytkowania łóżka. Jak poprawnie dobrać wielkość prześcieradła do materaca?

Dobór prześcieradła bez gumki

Prześcieradła bez gumki to tradycyjne, najbardziej popularne obecnie rozwiązanie. Aby nie było zbyt duże lub zbyt małe, trzeba wymierzyć materac. W przypadku materacy standardowych, czyli o wymiarach 90x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 220x200 nie ma większego problemu, bowiem w sklepach znajdują się prześcieradła dedykowane do tych wielkości.

Najczęściej zakładka na materac ma szerokość od 15 do 25 centymetrów - zależnie od producenta.

Nieco bardziej skomplikowany jest dobór prześcieradła na materac niestandardowy. Tu trzeba kierować się intuicją i logiką. Posiadając materac o wymiarach np 110x200, warto kupić prześcieradło dedykowane do materaca 120x200. Chociaż zakładki na bokach będą dłuższe, prześcieradło całkowicie pokryje powierzchnię spania. Decydując się na węższe prześcieradło - dedykowane do łóżka 90x200 istnieje ryzyko, że zakładki z obu stron będą zbyt wąskie i prześcieradło będzie się zwijać w czasie snu.

przescieradlo frotte z gumka

Dobór prześcieradła z gumką

Prześcieradła z gumką to nowy sposób na szybkie i wygodne zabezpieczenie materaca. Dzięki temu, że można zamocować je do materaca, pościelenie łóżka zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Coraz więcej producentów pościeli oferuje prześcieradła frotte, flanelowe czy satynowe z gumką.

Aby kupić odpowiednie prześcieradło do swojego materaca, warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Często zdarza się, że różni producenci dają różnej szerokości naddatek na zakładkę. Najczęściej wynosi on od 15 do 25 centymetrów. W przypadku materacy standardowych nie ma problemu z doborem odpowiedniego produktu - po prostu wybiera się takie prześcieradło, jakie dedykowane jest do posiadanego przez nas materaca.

W przypadku materacy o wymiarach niestandardowych pojawia się pewien kłopot. Posiadając materac o wymiarach 135x185x18 cm teoretycznie pasowałoby prześcieradło dedykowane do materaca 140x200 cm. Jednak po nałożeniu na materac okaże się zbyt luźne. Aby te "luzy" skasować, trzeba skrócić gumki, by dało się je ciaśniej zapiąć na materacu.

Generalna zasada doboru prześcieradeł z gumką polega na tym, żeby do materacy niestandardowych zdecydować się na zakup większego prześcieradła. Pozwoli to na całkowite pokrycie powierzchni spania i spowoduje, że nie będziemy mieli kłopotu z pękającymi, bo zbyt napiętymi gumkami.

W sklepach dostępne są różne prześcieradła z gumkami. Dziś można kupić prześcieradło satynowe czy bawełniane dedykowane do różnych wielkości materacy. Dostosowanie prześcieradła do materaca przy zachowaniu opisanych powyżej zasad nie powinno stanowić problemu.

Duży wybór prześcieradeł satynowych, frotte, jersey z gumką lub bez, firm interni, bielbaw, greno, frotex, andropol znajdziesz w sklepie internetowym interni.pl

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2015

Polecane

pixel