Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ręczniki bambusowe – zalety i wady?

2015-01-14
Ręczniki bambusowe – zalety i wady?

Jeszcze kilkanaście lat temu w naszych łazienkach królowały ręczniki bawełniane – tanie, łatwo dostępne i przede wszystkim znane od lat. Dzisiaj sytuacja wygląda zgoła odmiennie i coraz częściej stosujemy ręczniki wykonane z innych materiałów, jak chociażby ręczniki z włókien bambusowych. Jakie są zalety ręczników bambusowych? Jakie są właściwości włókien bambusowych i czy znajdują one zastosowanie tylko w ręcznikach?

Co to jest tkanina bambusowa?

Już na samym początku rozważań na temat tkanin bambusowych konieczne jest zaznaczenie, że o tkaninie bambusowej mówimy wtedy, gdy zawiera ona pewną domieszkę włókien bambusowych. Już stosunek 40% włókien bambusowych do 60% włókien bawełnianych pozwala nam na określenie danej tkaniny tym mianem, a jednocześnie dostrzeżenie wszystkich zalet bambusa.

Podstawową funkcją ręcznika jest osuszanie i wycieranie naszego ciała. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że dostarczając wilgoć na ręcznik i nie susząc go dostatecznie szybko możemy powodować, że na jego powierzchni rozwijać się będą pleśni, grzyby oraz bakterie niewidoczne gołym okiem. Tym samym z pozoru czysty ręcznik może być olbrzymim zagrożeniem dla naszego zdrowia.


Właściwości antybakteryjne

Ręczniki wykonane z tkaniny bambusowej mają tą zaletę, że bambus posiada naturalne właściwości antybakteryjne. Jeżeli dodamy do tego właściwości antygrzybiczne, a zarazem dużą chłonność takiego ręcznika ze znacznie szybszym schnięciem niż w przypadku ręczników stricte bawełnianych to otrzymamy ręcznik niemal idealny (zarówno do domu, jak i na wyjazdy turystyczne). Duża chłonność oraz szybkość schnięcia są uwarunkowane przekrojem włókna bambusowego – po przyjrzeniu się przez lupę lub mikroskop dostrzeglibyśmy wiele „mikrodziur” w każdym włóknie, w które wnika woda podczas wycierania, a z których jest niezwykle szybko uwalniania podczas procesu schnięcia.

Naukowe badania jednoznacznie pokazują również, że dzięki właściwościom bakteriobójczym wynikającym z naturalnych właściwości włókien bambusowych, na takich ręcznikach znajduje się o 70% mniej bakterii niż w przypadku ręczników bawełnianych!

Ręczniki Bambusowe Greno Soft
Ręczniki Greno soft

Dla alergików

Ręczniki bawełniane mogą w swoich zakamarkach zawierać niezliczoną ilość alergenów – alergie wbrew pozorom są niezwykle popularne i nie jest to marginalny problem naszego społeczeństwa. Ręczniki z włóknem bambusowych są całkowicie antyalergiczne – nie powodują alergii skóry, ani nie przenoszą na swojej powierzchni większości możliwych i najczęściej spotykanych alergenów.

Ekologiczne podejście do ręczników, czyli ręczniki bawełniane odchodzą do lamusa

Ręczniki bambusowe wybierane są najczęściej nie tylko przez tych, którzy potrzebują dobrego ręcznika, ale również przez tych, którym nie jest obcy los środowiska naturalnego – tego typu ręczniki wykorzystują włókna bambusowe pochodzące z najbardziej ekologicznych miejsc na Ziemi, a jednocześnie które uprawia się bez użycia jakichkolwiek pestycydów i substancji pochodnych. To również wpływa na jakość włókien bezpośrednio przekładających się na jakość całego ręcznika!

Podsumowują zalety i wady ręczników bambusowych:

+ antyalergiczne,
+ antybakteryjne,
+ duża absorpcja wody,
+ krótki czas schnięcia,
+ ekologiczne,
+ brak nieprzyjemnego zapachu związanego z wilgocią,
- droższe w zakupie,
- niedostępne we wszystkich sklepach,
- nie wszystkie produkty opatrzone napisem „bambusowe” rzeczywiście zawierają włókna bambusoweRecznik Andropol Bamboo Style

Ręczniki Andropol Bamboo style

Inne zastosowania

Włókna bambusowe znajdują obecnie zastosowanie w coraz szerszych kręgach - nie tylko w przypadku ręczników, ale również jako materiał na ubrania, czy pieluszki dla dzieci. Popularne jest również wykonywanie prześcieradeł z domieszką włókien bambusowych ze względu na miękkość takiej tkaniny.

Czy tkaniny bambusowe na stałe wejdą w nasze codzienne życie? Pozostaje nam poczekać kilka lat i oceniać dopiero z perspektywy czasu.

Największy wybór ręczników bambusowych Greno, Andropol i nie tylko znadziesz w interni.pl sklepie internetowym z krakowa.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2015
pixel