Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Satyna - nie tylko efektowna!

2015-11-24
Satyna - nie tylko efektowna!

Satyna kojarzona jest przede wszystkim z eleganckim, błyszczącym materiałem dekoracyjnym, używanym zarówno przy produkcji pościeli jak i zasłon oraz obrusów. O ile w przypadku tych ostatnich wartość estetyczna jest kwestią nadrzędną, to jeśli chodzi o pościel kryterium wygody dla większości z nas jest znacznie ważniejsze. Dlatego tak ważne jest, by przed podjęciem decyzji o kupnie poszwy i prześcieradła zgłębić wszelkie kwestie z tym związane. Czym jest jednak satyna, satyna bawełniana i bawełna? Jakie różnice są między nimi?

Bawełna – najmilsza w dotyku

Większość osób kojarzy bawełnę jako podstawowy materiał, z którego wykonuje się nie tylko ubrania, ale również i pościel. Zastosowanie bawełny na pościel sprawia, że nasza skóra nie jest w żaden sposób ograniczona pod względem wymiany ciepła oraz odprowadzania nadmiaru wilgoci – sprawdza się zarówno mroźną zimą jak i gorącym latem. Największa zaletą pościeli bawełnianej jest jednak to, że jest ona niezwykle miła i miękka w dotyku co sprzyja dobremu snu.

Pościel XQ Greno Deep Pink 2
Zdjęcie Greno.pl

Satyna – elegancja i zimno?

Pościel satynowa to niejako drugi biegun stojący w opozycji do pościeli wykonanej z bawełny. W przypadku satyny możemy mówić o niezwykłej elegancji materiału związanego nie tylko z estetyką wykonania, ale również z naturalnym połyskiem. Jest to tkanina, którą uzyskuje się stosując dwa rodzaje splotu – z jednej strony tkaniny splot satynowy (ta strona jest od wewnętrznej strony poszewek), zaś z drugiej strony tkaniny splot atłasowy osnowowy. To właśnie splot atłasowy osnowowy nadaje satynie blask i połysk. Warto tutaj rozróżnić dwie rzeczy kryjące się pod pojęciem satyna – może to być sam materiał będący sztucznym poliestrem, jak i nazwa samego splotu, którym wykonuje się dany materiał.

Satyna bawełniana

To ostatni trend w materiałach używanych na pościel. Jest to wbrew pozorom bawełna (materiał: 100% bawełna!) co do której zastosowano charakterystyczny dla satyny splot. Tym samym połączono zalety bawełny i satyny uzyskując tkaninę zwaną satyną bawełnianą, która jest przyjemna i ciepła w dotyku, a zarazem ma delikatny połysk znany z oryginalnej satyny. Efekt satyny uzyskuje się poprzez splot związany z czterokrotnym prowadzeniem nici górą, a następnie tylko raz dołem – efektem jest połysk i uczucie gładkości w dotyku bez strat zalet samej bawełny – między innymi jej dużej oddychalności.
Największa ekskluzywność przekładająca się jednocześnie na cenę pościeli uzyskiwana jest wtedy, gdy gęstość splotu wynosi powyżej 300 – jest to ilość węzełków nici na jeden cal kwadratowy.

Pościel satyna bawełniana andropol
Zdjęcie satyna bawełniana Andropol

Ciepło czy zimno?

Wielu z nas już samo słowo „satyna” kojarzy z niezwykle zimnym i śliskim materiałem, który zwłaszcza w przypadku chłodniejszych pór roku może powodować znaczy dyskomfort. O ile rzeczywiście zwykła satyna taka jest ze względu na zastosowany splot, to już satyna bawełniana bazująca na bawełnie, ale z zastosowaniem jedynie splotu satynowego jest ciepła i miękka w dotyku, a tym samym niweluje największa wadę satyny.

Podsumowując, o ile satyna bawełniana to bawełna z zastosowaniem splotu satyny, o tyle sama satyna może być rozumiana dwojako – jako rodzaj splotu bądź jako materiał z jakiego tkanina jest wykonana.

Najlepiej dotknąć każdego z materiałów i przejechać po nim palcem – niezależnie czy będzie to prześcieradło satynowe czy pościel bawełniana - różnice będą wyczuwalne.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2015
pixel