Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zalety i wady prześcieradła frotte

2021-03-06

Czym charakteryzuje się materiał frotte?

Cechą charakterystyczną materiału frotte jest okrywa pętelkowa. To ona powoduje, że tkanina ta wyróżnia się na tle pozostałych. Wytwarza się ją na specjalnych krosnach z wątku oraz dwóch osnów: podstawowej i pętelkowej. Pierwsza z nich tworzy strukturę tkaniny, a pętelkowa część odpowiedzialna jest za chłonność materiału i pozwala na błyskawiczne ściąganie wilgoci z danej powierzchni. Dlatego też materiał ten najczęściej wykorzystuje się do produkcji ręczników, szlafroków oraz pościeli.

Tkaninę frotte otrzymuje się z bawełny, czasami dodawany jest do niej również poliester. Jej chłonność można regulować poprzez zmianę gęstości i wysokości pętelek oraz rodzaju przędzy, której używa się do produkcji. W przypadku prześcieradła frotte, gęstość powinna wynosić 180 g/m2, dzięki czemu będzie ono miękkie i ciepłe.

Dlaczego warto używać prześcieradła wykonanego z frotte?

Prześcieradła wykonane z frotte mają bardzo wiele zalet. Najważniejszą z nich jest wspomniana wcześniej chłonność, która sprawia, że śpiąca osoba nie odczuwa dyskomfortu wynikającego z pocenia się, ponieważ wszelka wilgoć jest bardzo szybko wchłaniana. Zapewniają przy tym dobrą izolację termiczną, dlatego świetnie sprawdzają się podczas chłodniejszych nocy albo choroby, kiedy mamy wysoką gorączkę. Prześcieradła są również delikatne i przyjemne w dotyku. Dodatkowo nie podrażniają skóry oraz nie powodują uczuleń, ponieważ w większości składają się z naturalnych surowców.

Kolejną zaletą prześcieradła frotte jest jego odporność na gniecenie, na co największy wpływ ma również osłona pętelkowa. Nie trzeba go więc prasować, co pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu. Częste używanie żelazka mogłoby zmniejszyć jego chłonność oraz sprawić, że tkanina straciłaby swoje dotykowe właściwości. Dlatego po jej wypraniu najlepiej jest takie prześcieradło jedynie wysuszyć.

Prześcieradła z tego materiału charakteryzują się też dobrymi walorami użytkowymi. Są niesamowicie trwałe, wytrzymałe i odporne na ścieranie. Nawet przy dłuższym użytkowaniu nie ulega deformacji. Można je bez żadnych obaw prać w wysokich temperaturach, co dodatkowo pomaga utrzymać higienę snu na odpowiednio wysokim poziomie. Dzięki temu można usunąć z niego również wszelkiego rodzaju uporczywe zabrudzenia.

Największe wady prześcieradła frotte

Oprócz wielu zalet, prześcieradło frotte posiada również niewielkie wady. Przede wszystkim należy do nich długość suszenia, które uzależnione jest od jego składu. Im więcej bawełny, a mniej poliestru, tym proces ten będzie bardziej czasochłonny. Dlatego jak komuś zależy na szybkim wysuszeniu, to powinien wybrać prześcieradło z mniejszą ilością bawełny w składzie. Sprawi to jednak, że wchłanialność będzie słabsza, co znacząco obniży komfort snu.

W kiepskiej jakości materiałach okrywa pętelkowa szybciej się wyciera i pruje, przez co zaczyna wyglądać nieestetycznie. Dlatego nie warto oszczędzać na prześcieradle, bo na dłuższą metę może to przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel